Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Założenia i regulamin programu Erasmus+

Utworzono dnia 20.06.2019

 

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.
Podstawowe dane liczbowe:
4 mln osób skorzysta z programu;
2 mln studentów skorzysta z programu;
800 tys. wykładowców, nauczycieli, szkoleniowców, przedstawicieli kadry edukacyjnej i osób pracujących z młodzieżą będzie uczestniczyć w projektach mobilności pracowników;
25 tys. partnerstw strategicznych połączy 125 tys. szkół, instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego, instytucji szkolnictwa wyższego i kształcenia dorosłych, organizacji młodzieżowych i przedsiębiorstw;
150 sojuszy na rzecz umiejętności sektorowych zostanie ustanowionych przez 2 tys. organizatorów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz przedsiębiorców;
150 sojuszy na rzecz wiedzy zostanie ustanowionych przez 1,5 tys. instytucji szkolnictwa wyższego i przedsiębiorstw.
 
  • Struktura

    Struktura programu Erasmus+ obejmuje następujące elementy:

  • Akcja 1. Mobilność edukacyjna;
  • Akcja 2. Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk;
  • Akcja 3. Wsparcie w reformowaniu polityk;
  • program Jean Monnet;
  • Sport – dzięki programowi Erasmus+ po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej wspierane są inicjatywy związane ze sportem.

​​

 

REGULAMIN UCZESTNICTWA W PROJEKCIE

 
1.INFORMACJE OGÓLNE
 
1. Projekt Erasmus+ o numerze 2019-1-PL01-KA105-064191 i tytule „Siła w naszej różnorodności” – Diversity is our Power realizowany jest w Szkole Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach w okresie od 01. 06. 2019 r. do 31. 12. 2019 r., obejmuje okres 7 miesięcy.
2. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Akcja 1 „Mobilność Edukacyjna”Erasmus+ (KA105 – Mobilność młodzieży i osób pracujących z młodzieżą).
3. Partnerem Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach jest szkoła niemiecka – OberschuleAchternDiek w miejscowości WursterNordseeküste.
4. Realizacja projektu skłądasię z 3 etapów:
5. Etap przygotowawczy – realizowany od 01.06-07.09.2019 W ramach działań młodzież zapozna się z kultura i tradycją kraju partnerskiego, stworzy plakaty, prezentacje, zorganizuje konkurs na logo projektu, weźmie udział w planowaniu mobilności i zarządzaniu projektem, przygotuje zestaw scenariuszy gier integracyjnych zgodnych z tematem projektu, weźmie udział w wideokonferencji z rówieśnikami.
Etap mobilności- W ramach programu odbędzie się wyjazd do Krynicy-Zdrój w dniach 8.09 – 14.09. 2019. Podczas mobilności uczniowie z krajów będą uczestniczyć w zajęciach i warsztatach integracyjnych, będą poznawać swoje kraje i tradycje oraz pracować nad wspólnym przedsięwzięciem, jakim jest stworzenie architektonicznego projektu idealnego, przyjaznego miasta uwzględniającego różnorodność jego mieszkańców i ich potrzeb i będącego odbiciem różnorodności jego twórców. Uczniowie wspierani będą przez  absolwentkę architektury.
Etap po mobilności- 14.09-31.12.2019 – Uczestnicy będą opracowywać zaplanowane rezultaty projektu i upowszechniać je w środowisku lokalnym 
 
6. Projekt skierowany jest do uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 chętnych do rozwijania swoich kompetencji językowych, ICT oraz gotowych do podejmowania działań projektowych.
7. Udział w projekcie jest dobrowolny i bezpłatny.
 
2. CELE PROJEKTU
1. Edukacja młodzieży w zakresie tolerancji, otwartości na różnorodność
2. Młodzież tworzy scenariusze gier i zabaw odkrywających potencjał różnorodności i przygotowuje prezentacje na temat kultury i tradycji krajów wymiany. Planuje  przebieg mobilności i warsztaty.
3. Zwiększenie znajomości języków obcych poprzez komunikowanie się za pomocą nowoczesnych technologii;
4. Zwiększenie swobodnego wyrażania przez uczniów swojej osobowości, kreatywności, podejmowania decyzji i przyjmowania odpowiedzialności;
5. Kooperacja między partnerami poprzez wspólną pracę i działania, wymiana dobrych praktyk.
 
3. DZIAŁANIA PODJĘTE W PROJEKCIE
1. Prezentacja projektu w szkole
2. Wybór zespołów, podział ról
3. Kącik Erasmus+ w szkole
4. Konkurs na logo projektu
5. Wspólna ewaluacja projektu
6. Prace nad upowszechnianiem informacji o projekcie
7. Raport końcowy
 
 
4. ZASADY REKRUTACJI DO UDZIAŁU W MOBILNOŚCI
 
Regulamin określa zasady rekrutacji uczniów jako uczestników mobilności w projekcie pt.: „Siła w naszej różnorodności” – Diversity is our Power realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 13 w Starachowicach w okresie od 1.06.2019r. do 31.12.2019r. w ramach programu Erasmus+. Mobilność odbędzie się w dniach 8.09 – 14. 09. 2019 roku w Krynicy-Zdrój, gdzie spotkają się grupy i z Polski i Niemiec.
1. Uczestnikami mobilności w projekcie są uczniowie SP13, którzy brali czynny udział w działaniach projektowych, w etapie przygotowawczym planowania i organizowania. Byli pomysłodawcami projektu oraz wybrali temat, jakim chcą się zająć.
2. Warunkiem umożliwiającym uczestnictwo w wyjeździe jest minimalny wiek uczestników – 13 lat.
3. W grupie 16-osobowej zostanie zachowana zasada równych szans dziewczynek i chłopców (8 dziewcząt i 8 chłopców).
4. W grupie znajdą się 3 osoby o mniejszych szansach edukacyjnych wspierani przez opiekuna.
5. Uczniowie biorący udział w mobilności muszą posiadać pisemną zgodę rodziców/prawnych opiekunów na udział dziecka w projekcie (załącznik nr 1) oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z działaniami dotyczącymi projektu (załączniki nr2).
6. Warunkiem koniecznym jest złożenie oświadczenia przez wszystkich uczniów (w przypadku uczniów o mniejszych szansach konieczna jest pomoc rodziców) (załącznik nr 3) oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego (załącznik nr 4) oraz zgodę rodziców i prawnych opiekunów na udział mobilnościach ( załącznik nr 5) 
7. Każdy uczestnik mobilności musi posiadać dokument potwierdzający jego tożsamość (legitymacja szkolna/dowód osobisty).
8. Zostanie utworzona grupa rezerwowa uczniów na wypadek sytuacji, w której wybrany uczestnik nie będzie mógł wziąć udziału w mobilności lub dobrowolnie zgłosi rezygnację z wyjazdu.
9. Na rezerwowej liście znajdzie się przynajmniej 6 osób oraz jeden opiekun.
10. W przypadku większości uczniów konieczna jest znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację,następnym kryterium jest nauka języka niemieckiego w szkole.
11. Lista uczestników mobilności zostanie podana do publicznej wiadomości.
12. Za sporządzenie ostatecznej listy uczniów biorących udział w mobilności odpowiedzialny jest zespół rekrutacyjny składający się z dyrektora szkoły, koordynatora oraz co najmniej jednego nauczyciela realizującego zadania projektu.
13. Prace zespołu rekrutacyjnego udokumentowane są protokołem i kończą się sporządzeniem i podpisaniem listy uczestników projektu.
14. Wszelkie nieujęte w regulaminie będą rozstrzygane przez koordynatora projektu.
 
5. OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PROJEKTU
Uczestnik zobowiązuje się do:
przestrzegania regulaminu uczestnictwa w projekcie;
posiadania aktualnego dokumentu tożsamości;
regularnego uczestniczenia we wszystkich spotkaniach organizowanych przez koordynatora w celu omówienia postępów realizacji projektu;
terminowego wykonywania przydzielonych w projekcie zadań (czas na realizację poszczególnych działań projektowych określany jest przez koordynatora projektu, jego zastępcę lub nauczyciela kierującego daną grupą projektową);
tworzenia i opracowywania materiałów niezbędnych do realizacji poszczególnych działań przewidzianych w projekcie;
promowania projektu wśród społeczności szkolnej;
doskonalenia znajomości języka angielskiego;
godnego wypełniania obowiązków ucznia/reprezentanta szkoły na forum międzynarodowym;
zachowywania się kulturalnie, podporządkowywania się poleceniom nauczycieli i dbania o dobre imię szkoły.
 
6. SKREŚLENIE Z LISTY UCZESTNIKÓW PROJEKTU
Koordynator zastrzega sobie prawo wykluczenia z udziału w projekcie uczniów naruszających rażąco postanowienie niniejszego regulaminu.
 
7. ZASADY UCZESTNICTWA W MOBILNOŚCI
1. Rodzice/prawni opiekunowie ucznia wyrażają zgodę na wyjazd (załącznik nr 5).
2. Uczeń jest zobowiązany do dostarczenia kompletu dokumentów (zgoda rodziców, zgoda na udzielenie pomocy medycznej, kontakt telefoniczny z uczniem i jego rodzicami/opiekunami prawnymi itp.) w terminie określonym przez koordynatora oraz do pisemnego potwierdzenia zapoznania się z regulaminem uczestnictwa w wyjeździe.
3. Przed wyjazdem organizowane jest spotkanie z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów wyjeżdżających, które ma na celu przekazanie niezbędnych informacji związanych z podróżą i pobytem w Krynicy-Zdrój.
4. Właściwe przygotowanie się do wyjazdu dotyczy każdego ucznia biorącego w nim udział; odpowiedniego ubioru, obuwia, itp.
5. Podczas wyjazdu każdy uczestnik podlega bezwzględnie następującym zakazom:
zakaz samowolnego opuszczania tymczasowego miejsca zamieszkania,
zakaz samodzielnego oddalania się od grupy w trakcie zwiedzania lub przemieszczania się pomiędzy obiektami,
zakaz stosowania używek w jakiejkolwiek postaci.
6. Uczniowie stosują się do ustalonych godzin ciszy nocnej i wewnętrznych regulaminów miejsc noclegowych.
7. Uczestnicy wyjazdu dostosowują się do ustalonego programu i rozkładu czasowego dnia.
8. Uczestnicy wyjazdu przestrzegają przepisów BHP, przeciwpożarowych i kodeksu ruchu drogowego, itp.
9. Uczestnicy wyjazdu mają obowiązek zachowania czystości i porządku w autokarze, w miejscu zakwaterowania oraz wszystkich zwiedzanych obiektach.
10. Należy obowiązkowo zgłaszać opiekunom przypadki złego samopoczucia, konieczności przyjmowania leków, problemy związane ze stanem zdrowia oraz wszelkie wypadki zagrażające bezpieczeństwu grupy.
11. Uczniowie biorą odpowiedzialność za swój bagaż, wartościowe przedmioty i pieniądze.
12. Obowiązkiem każdego uczestnika wyjazdu jest kulturalne zachowanie, dbanie o dobre imię szkoły i kraju. Uczestnicy nie naruszają godności uczestników reprezentujących inną kulturę, religię czy przekonania.
13. W przypadku złamania powyższych reguł, uczeń zostanie wykluczony z dalszego udziału w projekcie, jego ocena z zachowania ulegnie obniżeniu oraz zostaną zastosowane kary przewidziane w statucie szkoły.
14. Jeżeli uczestnik wyjazdu wyrządzi szkody, to odpowiedzialność finansową poniosą rodzice/opiekunowie prawni.
15. Uczestnicy wyjazdu są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania poleceń koordynatora projektu i opiekunów w trakcie wyjazdu.
16. Uczestnicy wyjazdu podlegają regulaminowi od momentu zbiórki przed wyjazdem do momentu zakończenia wyjazdu przez koordynatora.
17. W przypadku rezygnacji z wyjazdu rodzice/prawni opiekunowie ucznia pokrywają koszty związane z wydatkami poniesionymi na organizację wyjazdu.
 
8. OBOWIĄZKI KOORDYNATORA/OPIEKUNÓW PODCZAS MOBILNOŚCI
 
1. Ich obowiązkiem jest: 
sprawowanie opieki nad powierzonymi mu uczniami
koordynowanie realizacji zadać projektu i harmonogramu wyjazdu
sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem regulaminu przez uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa
 
9. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
2. Koordynator zastrzega sobie prawo zmiany postanowień niniejszego regulaminu w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od niego.
3. W przypadkach spornych, nieuregulowanych postanowieniami niniejszego regulaminu, a dotyczących udziału w projekcie decyzję podejmie komisja złożona z dyrektora szkoły, koordynatora i co najmniej jednego nauczyciela realizującego projekt.
4. Aktualna treść regulaminu jest dostępna u koordynatora projektu oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce Erasmus+.

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

SPRAWDŹ POGODĘ - STARACHOWICE - SP13