Informacje o programie eTwinning i udziale naszej szkoły w projektach międzynarodowych

Utworzono dnia 20.01.2020

eTwinning to europejska społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. eTwinning to również doskonalenie zawodowe nauczycieli.

Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. Program zgromadził już ponad 700 tysięcy nauczycieli ze 206 tysięcy szkół, którzy łącznie zrealizowali już 90 tysięcy różnorodnych projektów.

Projekty eTwinning przybierają bardzo różnorodne formy. Są wśród nich bardzo krótkie (kilkudniowe), skupione na jednym konkretnym zagadnieniu, jak i wieloletnie, o wciąż poszerzającej się tematyce i działaniach.

Forma, tematyka, czas trwania, rodzaj użytych narzędzi, liczba partnerów zależy wyłącznie od samych uczestników projektu. Często zmienia się w trakcie realizacji dopasowując się do aktualnych potrzeb współpracujących.

Cztery najważniejsze cechy projektów eTwinning:

1. Wykorzystywanie komputera, Internetu, różnorodnego oprogramowania, aparatu, kamery, narzędzi z których uczniowie korzystają w czasie wolnym, co czyni zajęcia znacznie ciekawszymi i bardziej angażującymi;
  2. Języki obce wykorzystywane są do bezpośredniej komunikacji z rówieśnikami – partnerami w projekcie. Potrzeba sprawniejszej, płynniejszej rozmowy, porozumienia mobilizuje uczniów do nauki języka;
  3. Temat projektu bardzo łatwo zintegrować z podstawą programową nawet kilku dowolnych przedmiotów nauczanych w szkole, i realizować w ramach planowych zajęć, czyniąc treści edukacyjne znacznie atrakcyjniejszymi.
  4. Projekty e Twinning są bardzo elastyczne – nauczyciele realizujący projekt swobodnie dopasowują tematykę, działania, narzędzia, czas trwania projektu do potrzeby uczniów, swoich i szkoły. W trakcie realizacji zadań maja stałą możliwość modyfikacji zaplanowanych aktywności.

Więcej informacji na stronie: https://etwinning.pl/czym-jest-etwinning/

W naszej szkole młodzież realizuje projekty eTwinning od 2013 nawiązując współpracę ze szkołami m.in. z  Rumunii, Grecji, Francji, Niemczech, Bułgarii, Litwy, Turcji, Portugalii, Czech...

Tematyka projektów dotyczyła wielu dziedzin a dzięki nim uczniowie przełamywali bariery językowe, usprawniali swoje umiejętności cyfrowe, nawiązywali poprawne relacje społeczne, realizowali elementy podstawy programowej.

Realizując projekt  “See you in the kitchen”  uczniowie poznawali zasady zdrowego żywienia, tradycję krajów partnerskich, wspólnie przygotowywali tradycyjne potrawy świąteczne przed światami Wielkanocnymi i szukali podobieństw i różnic. Nawiązaniem do tradycji Świąt Bożego Narodzenia był projekt “Learning Christmas tradition in different European countries by sending Christmas cards”. Uczniowie pięciu szkół europejskich wymienili się informacjami na temat tradycji i kultury oraz złożyli sobie życzenia świąteczne wysyłając własnoręcznie przygotowane karty.

Projekt  „The Times They are A-changin” zwrócił uwagę uczniów  na zmiany zachodzące w  wizerunku ich miast, sposobie życia ich mieszkańców. Uczniowie przygotowując prezentacje sięgnęli do archiwalnych materiałów; historii miast i zdjęć.

Projekt :”Modern Art – Let’s talk about paintings” wzbogacił wiedzę uczniów na temat malarstwa modernistycznego, przedstawicieli tego nurtu w krajach partnerów, sposobu odczytywania dzieł malarskich i ich wpływu na odbiorców.

Nawiązaniem do opisanego projektu był bardzo szeroko realizowany projekt: Tropiciele Murali. Do projektu zaangażowało się ponad 150 partnerów. Rezultatem był zestaw zdjęć murali – nowoczesnych form ekspresji kulturalnej z całej Europy, a nawet Świata.

Projekt “Festivals and Special Days in the USA and Europe and their Origins” uświadomił problem migracji ludzi, ich przyczyn i pozwolił na konkluzję, że wszyscy jesteśmy migrantami, a wraz z nami wędrują nasze tradycje wpływając na nowe środowiska i otoczenie. Projekt był wstępem do realizacji projektu Erasmus plus: „Siła w naszej różnorodności” i wymiany młodzieży z naszej szkoły i Oberschule Achtern Diek z Niemiec.

Utworzono dnia 20.01.2020, 10:41