JULIA ŁASZEWICZ finalistką prestiżowej ogólnopolskiej II Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Utworzono dnia 16.04.2021

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego to konkurs stawiający uczestnikom bardzo wysokie wymagania, które na każdym etapie znacznie wykraczają poza podstawę programową.

OLiJP od wielu lat była organizowana przez MEiN i Instytut Literatury PAN tylko dla uczniów szkół ponadpodstawowych, a pozostanie finalistą czy laureatem tego konkursu zwalniało z egzaminu maturalnego z j. polskiego i dawało pierwszeństwo w przyjęciu na określone kierunki studiów. Jest to jeden z nielicznych konkursów przedmiotowych, które dają takie uprawnienia.

W minionym roku szkolnym po raz pierwszy zorganizowano tego typu olimpiadę dla uczniów szkół podstawowych. Uzyskanie przez ucznia tytułu finalisty czy laureata jest uznawane za tak duże osiągnięcie, że zwolniony jest on z egzaminu ósmoklasisty z j. polskiego, za który otrzymuje 100% punktów z  oraz ma pierwszeństwo w przyjęciu do każdej publicznej szkoły ponadpodstawowej.

Każdy etap konkursu ( 3 etapy, z których okręgowy i centralny składał się z 3 części: wypracowania, testu z wiedzy o języku i wypowiedzi ustnej) był niezwykle trudny. Komisje konkursowe składające się w większości  z pracowników naukowych wyższych uczelni stawiały naprawdę wysokie wymagania.

Z pierwszego etapu Jula wyszła zwycięsko z maksymalną liczbą punktów, po drugim również i to z  najwyższą liczbą punktów w całym okręgu świętokrzyskim. Z grupą 6 innych uczniów z województwa wzięła udział w etapie centralnym. Po części pisemnej tego etapu jako jedyna przedstawicielka województwa z bardzo wysokim wynikiem została zakwalifikowana do części ustnej. Jej wypowiedź dotyczyła poezji M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, E. Lipskiej i A. Osieckiej.

Szkoda, że zabrakło zaledwie 2 punktów do uzyskania tytułu laureata. A laureatów przewidziano tylko 22 na cały kraj.

Tytuł finalisty tego konkursu jest największym osiągnięciem ucznia szkoły podstawowej zarówno w naszym mieście, jak i województwie w tak wysokiej rangi konkursie polonistycznym. Gratulujemy!!!