Międzynarodowe spotkanie w Krynicy-Zdrój

Utworzono dnia 18.09.2019

Uczniowie naszej szkoły zaangażowani w realizację projektu pt: „Siła w naszej różnorodności – Diversity is our Power” z niecierpliwością czekali na ten moment. W niedzielę – 8 września pełni nadziei wyruszyli na spotkanie swoich koleżanek i kolegów z partnerskiej szkoły Oberschule Achtern Diek z Dorum w Niemczech. Miejscem pierwszego spotkania był Kraków – miasto, które zachwyca wszystkich turystów. Po wspólnym obiedzie i krótkiej wycieczce po najbardziej urokliwych zakątkach miasta międzynarodowa grupa wyruszyła wspólnie na miejsce mobilności czyli do Krynicy-Zdrój. Uczniowie z Polski i Niemiec spędzili ze sobą 5 intensywnych dni od 9 do 13 września 2019.

W tym czasie mieli okazję lepiej się poznać, podnieść kompetencje językowe i informatyczne, odkryć potencjał wynikający z różnorodności oraz uczyć się postaw tolerancji i otwartości.

Pierwszy dzień obfitował w zajęcia integracyjne, które przypadły wszystkim do gustu. Dzięki nim zostały przełamane pierwsze lody, powstały też 4 międzynarodowe grupy, które współpracowały ze sobą do końca trwania mobilności. Z upływem czasu zmniejszała się bariera językowa  i zawiązywały się pierwsze przyjaźnie.

W kolejnych dniach młodzież, szukając inspiracji do dalszej pracy, przeprowadziła ankietę wśród mieszkańców i turystów na temat ich opinii o idealnym mieście. Ciekawym punktem programu były odwiedziny w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym, gdzie znajduje się makieta krajobrazowa części Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Młodzi ‘architekci’ poznali szczegóły pracy przy makiecie. Nie zabrakło również wyprawy na Jaworzynę Krynicką oraz wieżę widokową w Słotwinach. Wizyta w muzeum Nikifora oraz doświadczenia w Ogrodach Zmysłów zwróciły uwagę młodzieży na potrzeby osób zagrożonych wykluczeniem.

Najważniejszym i najciekawszym punktem mobilności był udział w warsztatach architektonicznych, które odbywały się pod okiem młodzieżowego lidera, absolwentki architektury – p. Anny Kotańskiej.

Materialnym efektem tygodniowej pracy była stworzona przez młodzież makieta. Jak sami mówią udział w projekcie nauczył ich  pracy grupowej, odpowiedzialności, tolerancji, uwolnił ich kreatywność, podniósł poziom komunikatywności w języku angielskim, dostarczył ogromnej satysfakcji. Z pewnością udział w zadaniach projektowych umożliwił przełamanie barier. Opiekę na polską grupą projektową sprawowały panie: Anna Sepioło,  Anna Śledziowska oraz Jolanta Wiśniewska.

Utworzono dnia 18.09.2019, 08:51

Luty 2020