Nauka programowania przez zabawę

Utworzono dnia 04.04.2019

W drugim półroczu roku szkolnego 2018/2019 klasa 1a pod kierunkiem pani Ewy Szeląg przystąpiła do realizacji innowacji pedagogicznej „Nauczanie przez kodowanie”. Podstawowym celem innowacyjnego działania jest przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni, rozumowania i wnioskowania poprzez doświadczanie i zabawę. Innowacja obejmuje naukę programowania za pomocą następujących narzędzi:

Mata edukacyjna „Kodowanie na dywanie”- czyli programowanie bez komputera, za to z użyciem różnych przyborów: obrazków, cyfr, liczmanów, kolorowych kubeczków, za pomocą których następuje: wspomaganie mowy, rozwoju intelektualnego wraz z edukacją matematyczną, nauka czytania i pisania, koncentracja uwagi, doskonalenie orientacji przestrzennej, integracja zespołu klasowego, doskonalenie myślenia abstrakcyjnego i logicznego.

Ozobot- to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Otwiera dzieciom drzwi do świata informatyki. Uczy poprzez zabawę i doświadczenie, rozwija myślenie logiczne i algorytmiczne. Robociki za pomocą odpowiednich czujników, potrafią odczytać odpowiednią sekwencję kolorów i wykonać zapisane w kodzie działanie.

W marcu jak w garncu - kodujemy

W czwartek 28 marca odbyły się kolejne zajęcia z kodowania, tym razem były to zajęcia otwarte dla nauczycieli naszej szkoły. Zajęcia dotyczyły wiosny, pogody jaka panuje w marcu i wyjaśnienia przysłowia „W marcu jak w garncu”. Podczas zajęć dzieci rozmawiały o tym, co rozumiemy przez to przysłowie, czym jest tytułowy garnek i co się w nim znajduje? Dodatkowo układały kolorowe obrazki na  macie:  jeden  na  podstawie  słownej instrukcji, a drugi na podstawie podanych koordynatów. Programowały również trasę ozobota z elementami marcowej pogody.

Utworzono dnia 04.04.2019, 14:10

Październik 2019