Wspomnienie

Utworzono dnia 03.07.2017

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”

Wisława. Szymborska

16 czerwca 2017 roku odeszła od nas na zawsze Pani Justyna Zapała-Jeśko - Wspaniała Nauczycielka, Troskliwa Wychowawczyni, Serdeczna Koleżanka, Niezastąpiona Przyjaciółka.

Była związana ze Szkołą Podstawową nr 13 w Starachowicach od początku, przepracowała tu 24 lata.

Piękna, elegancka, kolorowa, pełna uroku i wdzięku. Kiedy przemierzała szkolny korytarz spiesząc na lekcje, towarzyszył jej rytmiczny stukot obcasów wysokich szpilek– nieodłącznego jej atrybutu. Nawet w chwilach zmęczenia, czy gorszego samopoczucia pozostawała Kobietą z Klasą, Damą, dbającą o najdrobniejsze detale, które tworzyły jej całościowy - promienny wizerunek. Nauczycielką była niebanalną – wymagającą i konsekwentną mistrzynią rzemiosła. Matematyka była jej pasją. Pomagała uczniom ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, studentom. Im trudniejszemu wyzwaniu musiała sprostać, tym większa była jej motywacja i determinacja do działania i tym większa jej radość z sukcesu, gdy czasami nawet po nieprzespanej nocy znajdowała rozwiązanie. Potrafiła przekonać swoich uczniów, że nauka nie jest ograniczeniem swobody, lecz fascynującą przygodą, kluczem do wolności.

Wiele wysiłku wkładała w pracę wychowawczą, a zazwyczaj musiała się mierzyć z trudnymi wyzwaniami. Dawała wsparcie i serce, wykorzystywała swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania swoich wychowanków do myślenia, marzenia, poznawania i działania.

Była matematyczką z duszą humanisty, grała na pianinie, pięknie rysowała. Spełniała swoje artystyczne pasje łącząc je z rzetelną wiedzą i umiejętnościami. Jej poczucie estetyki i takie spojrzenie na świat znajdowało spełnienie w tworzeniu niepowtarzalnych prezentacji multimedialnych, którymi uatrakcyjniała własne lekcje i uświetniała każdą szkolną uroczystość. Tworzeniu ich poświęcała długie godziny, a natura perfekcjonistki nie pozwoliła jej na niewidoczne dla innych niedociągnięcia.

Dla ludzi, których spotykała na swojej drodze stawała się bratnią duszą, powierniczką. Nikomu nie odmawiała pomocy i zawsze można było na nią liczyć. Takt, subtelność i życzliwość to przymioty, których nie dało się nie zauważyć przebywając w jej towarzystwie.

Odeszła, pozostawiając puste miejsce, którego nikt nie zdoła zastąpić.

„Ci, których kochamy, nigdy od nas nie odchodzą”... Dziękując za dobro, życzliwość, mądrość i przyjaźń  żegnamy Panią Justyną Zapałę- Jeśko. Wdzięczna pamieć będzie trwała w sercach jej przyjaciół i uczniów, którym oddała cząstkę siebie.

Pani Justyna Zapała-Jeśko była nauczycielem dyplomowanym z 25-letnim stażem pracy, ukończyła matematykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.

Posiadała wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej:

-w roku 1995 troje jej uczniów zajęło I, III i V miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Łamigłowy w kategorii „Młodzików” |organizowanym przez Społeczna Szkołę Podstawową,

-w roku szkolnym 1997/98 w wojewódzkim konkursie „Licz na gazetę” organizowanym przez Gazetę Wyborczą jej uczniowie zajęli 5 i 10 miejsce w województwie,

-w roku 2009 uczeń został laureatem VI Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego,

-w roku 2010 uczennica zdobyła IV miejsce w ogólnopolskim konkursie „Przekąś matematyczną kanapkę”,

-w latach 2014/15, 2015/16 jej wychowankowie byli finalistami Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego,

- w roku 2016/17 jej wychowanek został finalistą I Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.

Pani Justyna Zapała-Jeśko opracowała komputerowo testy kompetencji  z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych dla klas I i II gimnazjum, które zostały rozprowadzone na książkach CD, a także publikowane w Zeszytach Naukowych Stowarzyszenia Komputer i Sprawy Szkoły „KISS” z serii „Wybrane zagadnienia z informatyki w szkole”, stworzyła multimedialny program do nauki matematyki „Testy matematyczne dla klas IV-VI”, które umożliwiają realizację wybranych treści na lekcjach matematyki.

Otrzymała certyfikat "Nauczyciela z klasą" w ramach programu prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą, została zwyciężczynią siódmego plebiscytu Belfer Roku w powiecie starachowickim, była autorką pierwszej szkolnej strony internetowej, sama stworzyła jej projekt, przez lata była jej administratorką. Współpracowała z PCK i Stowarzyszeniem Nauczycieli „Zdrowa Szkoła”. Brała czynny udział w  doskonaleniu zewnętrznym i wewnętrznym, przygotowywała szkoleniowe Rady Pedagogiczne, opracowywała projekty unijne, podnosiła swoje kwalifikacje  uczestnicząc w licznych kursach, szkoleniach, warsztatach i webinariach, ukończyła studia podyplomowe Informatyka w szkole, Oligofrenopedagogika.

Wielokrotnie odbierała nagrodę Dyrektora Szkoły, dwukrotnie Nagrodę Prezydenta, 2014 r. została uhonorowana Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, a w 2016 r Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Pani Justyna Zapała-Jeśko była pracownikiem sumiennym, odpowiedzialnym cieszącym się wielkim uznaniem  dyrekcji szkoły, koleżanek i kolegów uczniów i ich rodziców.

Wspomnienie

Utworzono dnia 03.07.2017, 13:28