Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Patron

KORNEL MAKUSZYŃSKI urodził się w 1884 roku w Stryju. Gimnazjum ukończył we Lwowie, studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim oraz w Paryżu. Debiutował w 1902 roku wierszami zamieszczonymi przez Jana Kasprowicza w dodatku literackim lwowkiego "Słowa Polskiego". W latach 1910 - 1914 był stałym krytykiem teatralnym tej gazety. Kilkakrotnie wyjeżdżał do Włoch. W 1914 roku był kierownikiem literackim Teatru Lwowskiego, a w latach 191 - 1918 Teatru Polskiego w Kijowie. 
Po powrocie do Polski zamieszkał w Warszawie. W latach 1920 - 1924 współpracował jako recenzent teatralny z dziennikiem "Rzeczpospolita". Zdobył szeroką popularność jako autor zamieszczonych w prasie warszawskiej felietonów i humoresek, które zebrał między innymi w tomach:

  • "Rzeczy wesołe" 1909 rok                                                                                                  
  • "Romantyczne historie" 1910 rok
  • "Dziwne powieści" 1911 rok
  • "Awantury arabskie" 1911 rok
  • "Perły i wieprze" 1913 rok
  • "O duchach, diabłach i kobietach" 1924 rok
  • "Piąte przez dziesiąte" 1925 rok
  • "Fatalna szpilka" 1925 rok
  • "Śmieszni ludzie" 1927 rok

         W 1926 roku otrzymał Państwową Nagrodę Literacką za patriotyczny poemat dygresyjny p.t. "Pieśń o ojczyźnie". Do wybuchu powstania w 1944 roku mieszkał w Warszawie. Potem przechodząc typowe dla warszawiaków koleje losu, dotarł do Zakopanego, osiadł w "Opolance" przy ulicy Tetmajera. Został pod Giewontem na stałe i na zawsze. 
         Zmarł ostatniego dnia lipca 1953r. Wyprawiono Makuszyńskiemu pogrzeb z honorami góralskimi, jak godnemu gaździe. Pochowano go na Pęksowym Brzysku na zakopiańskim Cmentarzu Zasłużonych nieopodal grobu Chałbińskiego. Żegnano go z wielkim żalem. 
         Zostawił po sobie dobre książki i dobrą pamięć. Przeszedł do historii literatury jako humorysta, prozaik, poeta, krytyk teatralny, ale przede wszystkim jako pisarz dla młodzieży. Do dziś bawią nas i uczą "Panna z mokrą głową", "Awantura o Basię", "Szatan z siódmej klasy" i "Bezgrzeszne lata". Ciągle popularne są opowieści obrazkowe o Koziołku Matołku i Małpce Fiki-Miki. 

         Kornel Makuszyński to pisarz bliski dzieciom w każdym wieku- od tych najmłodszych, które przyjaźnią się z Koziołkiem Matołkiem i Fiki-Miki, którym marzą się przygody "dwóch takich, co ukradli księżyc", po te które mając "bezgrzeszne lata" wzorują się na "Pannie z mokrą głową" lub "Szatanie z siódmej klasy." 
         Obrany przez nas patron cieszy się wciąż żywą sympatią czytelników, bo zbudował świat z uśmiechów. Jego utwory ukazują piękno świata: wspaniałych ludzi, uroki natury, pogodne niebo. Uważał," że każda książka jest żywym stworzeniem....,że ma duszę i serce", "puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem". 
         Pragnął, aby jego" utwory nie burzyły naiwnej, prostej wiary w serce człowieka". Pisał:" nie potrzeba przecie, aby wszyscy byli smutni i pełni goryczy. Więcej potrzeba takich, co nauczając słodkiej miłości, rozdzielają ją między najbiedniejszych". 
         Do pedagogów kierował słowa: "nauczanie jest nie tylko pracą, jedną z najcięższych, jest to przy tym sztuka wzniosła i twórcza, bo ma za zadanie stworzenie pełnego i doskonałego człowieka", bowiem"łatwiej jest nadać kształt granitowej skale niż sercu ludzkiemu." Pięknie rozumiał rolę matki, która:" zbiera wszystkie troski i zgryzoty całego domu i aby innym ulżyć ukrywa je w swoim sercu - sama czasem płacze, aby inni uśmiechnąć się mogli. 
         I chociaż lansowanie prostej wiary w dobroć jest dziś mało popularne , to w sercach i umysłach ludzkich powinny tkwić słowa pisarza: 

  • "mądrym być-to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa"
  • "trzeba kochać: i człowieka, i górę i słońce"
  • "ludzie są dobrzy(...) i ty zawsze bądź dobry dla ludzi. Nie czyń krzywdy nikomu na świecie"
  • "łzy bolą, (...), pieką, dlatego nigdy nikogo nie należy przyprawiać o łzy"
  • człowiek nie może ciężej ukarać człowieka, jak go karze zamknąwszy przed nim serce"
  • "większą jest ofiara pokornego serca niż złota ofiara bogacza"

         Ufamy, że szkoła jego imienia będzie radosna i przyjazna uczniom, którzy będą do niej chodzili. Bowiem Kornel Makuszyński powiedział: "Trzeba tylko strasznie i z całej siły wierzyć, że będzie lepiej, a będzie lepiej".

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

SPRAWDŹ POGODĘ - STARACHOWICE - SP13