60. Międzynarodowy Dzień Teatru w Trzynastce

Utworzono dnia 26.03.2021

27. marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. To szczególne święto entuzjastów teatru, które celebruje swój okrągły jubileusz, bowiem zostało ustanowione w 1961 roku.

Z tej okazji specjalne orędzie wystosowała brytyjska aktorka Hellen Mirren – zdobywczyni Oskara. W jej odczuciu pandemia jest wyjątkowo trudnym czasem dla żywego teatru i artystów. Na szczęście „ich wyobraźnia przestawiła się w tych nowych okolicznościach na twórcze, dające śmiech i poruszenie nowe sposoby komunikacji, w dużej mierze dzięki możliwościom internetu” – oceniła autorka orędzia. Przypomniała, że „od zawsze ludzie opowiadają sobie historie”. Stwierdziła też, że  „piękna kultura teatru przetrwa tak długo, jak długo my przetrwamy na Ziemi”.

Nie możemy w tym czasie odwiedzić teatru, czy wystawić w szkole spektaklu, który mógłby się wpisać w obchody tego święta, ale nie oznacza to zamknięcia na kulturę żywego słowa. Postanowiliśmy uczcić je w inny sposób, zapraszając do uczestnictwa w tym wydarzeniu także społeczności wszystkich starachowickich szkół podstawowych. Zorganizowaliśmy Międzyszkolny Konkurs Teatralny. Wystarczyło przygotować własną miniaturę teatralną (teatrzyk lub etiudę) związaną z hasłem „życzliwość”, zarejestrować ją i przesłać nagranie na podany adres mailowy.

Do konkursu zgłosiło się 18 osób z czterech starachowickich szkół: Społecznej Szkoły Podstawowej, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 9 i z naszej placówki.

Przygotowane przez uczniów prace (niezwykle różnorodne) zostały poddane ocenie jury, w którego skład weszły trzy artystyczne dusze – przedstawiciele różnych środowisk: p. Aleksandra Sarzyńska- pracownik Parku Kultury, p. Elżbieta Pryciak- Prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki , członek Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Powiecie Starachowickim i ks. Andrzej Kania – proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach.

Członkowie jury, po zapoznaniu się z prezentacjami, wyrazili swe zadowolenie z kreatywności uczniów. Nie mieli łatwego zadania, bowiem formuła konkursowa zobowiązywała do wybrania najlepszych (w ich uznaniu) scenek, a wszystkie nadesłane prace były wartościowe i ciekawe.  Jurorzy przyznali nagrodę główną i wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej.

Decyzją jury w kategorii klas 4-6 zwyciężył Norbert Ronduda – uczeń klasy 6b Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach, zaś równorzędne wyróżnienia w tej kategorii uzyskały aż cztery podmioty: uczniowie klasy 6d Szkoły Podstawowej nr 9, Aleksander Kostecki – uczeń Społecznej Szkoły Podstawowej, Elżbieta Bujnowska – uczennica Społecznej Szkoły Podstawowej i Sara Zawiła – uczennica Społecznej Szkoły Podstawowej.

W kategorii klas 7-8 napłynęły prace tylko z naszej placówki. Decyzją jury nagrodę główną otrzymał Wiktor Kiełbasa – uczeń klasy 7a, zaś wyróżnienie Jan Pietruszyński – uczeń klasy 7a.

Młodzi artyści zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 13. Tutaj nie było przegranych- każdy uczestnik otrzymał dyplom uznania i upominek. Osoby wyróżnione dodatkowo zostały obdarowane książką, a zwycięzcy  kartami podarunkowymi do salonu Empik.

Członkowie jury i organizator konkursu- Zuzanna Kędziora wyrażają swe podziękowania wobec uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy zaangażowali się w przygotowanie scenek, wpisując się tym samym w 60. Międzynarodowe Dni Teatru.

60. Międzynarodowy Dzień Teatru w Trzynastce

Utworzono dnia 26.03.2021, 09:06