Dni kultury japońskiej – relacja

Utworzono dnia 17.05.2022

Na dwa dni, 12-13 maja , do SP 13 zawitały japońskie klimaty. Reżyserem „Dni kultury japońskiej” była Lidia Przepióra-uczennica klasy 8 c, pasjonatka tej tematyki. Współpracując z Samorządem Uczniowskim zaplanowała działania mające na celu pokazanie różnych aspektów kultury o której niewiele wiemy.

Głównym wydarzeniem była prezentacja przygotowana przez Lidię. W ciekawy sposób opowiedziała ona o znaczeniu najważniejszych symboli japońskich, systemach religijnych i rodzajach alfabetu. Spotkania odbyły się w grupach klas 4-6 i 7-8 i przebiegły w miłej atmosferze. Uczniowie chętnie zabierali głos. Mieli okazję nauczyć się kilku podstawowych zwrotów oraz przedstawić się w j.japońskim. Otrzymali przykładowe grafiki, origami oraz kody QR do strony internetowej z muzyką japońską. Chętni mogli zrobić sobie zdjęcie z Lidią, przebraną za Tsukasa Yugi, jedną z postaci anime, z serii „Jibaku Shounen Hanako-kun”.

W czasie przerw, na korytarzach można było spotkać także inne postacie ze świata bajek, komiksów i filmów. W kilku miejscach znajdowały się tablice z najważniejszymi informacjami i ciekawostkami na temat Japonii.

Szkolne monitory pokazywały popularne japońskie symbole i grafiki. W bibliotece uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy mang (komiksów) z prywatnej kolekcji Lidii. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z potrawami. Były tam onigiri, ichigoame, gyoza oraz herbata.

Podsumowaniem spotkań z kulturą japońską był konkurs na haiku (krótki wiersz) oraz projekcja filmu animowanego, czyli anime.

Rozmowa o pasjach, zainteresowaniach Lidią Przepiórą, reżyserem szkolnych Dni Kultury Japońskiej w SP 13

Jakie są Twoje zainteresowania?

Moje główne zainteresowania to sztuka (rysunek i szczególnie grafika komputerowa) i japońska (pop)kultura. Moją poboczną ,,zajawką” jest ogrodnictwo, ale traktuje to bardziej jako coś, co po prostu lubię niż jako jedno z zainteresowań.

Jak spędzasz czas wolny?

Wolny czas spędzam czytając japońskie komiksy (mangi), których posiadam dość sporą, wciąż rosnącą kolekcję, a także słuchając muzyki i rysując, szczególnie przy pomocy tabletu graficznego

Jaki jest Twój ulubiony przedmiot szkolny?

Moim ulubionym przedmiotem szkolnym jest geografia. Mimo, iż niektóre zagadnienia mnie nie interesują, to jednak wciąż uważam, że nauka o innych krajach i przyrodzie wokół mnie jest dość interesująca.

Skąd zainteresowanie Japonią?

To dość ciekawe pytanie… Samo zainteresowanie się japońskimi seriami animowanymi (tzw. anime) narodziło się u mnie wraz z początkiem pierwszego ,,lockdown’u” czyli w kwietniu 2020 roku. Z czasem tym więcej serii oglądałam, zaczęłam również bardzo interesować się samą kulturą i Japonią w ogóle. Swoją drogą, niedawno minęło równo 2 lata odkąd jest to jedna z moich pasji!

Jaki aspekt kultury japońskiej interesuje Cię najbardziej?

To trudne pytanie… Prawdę mówiąc, każdy aspekt i cecha japońskiej kultury są dla mnie bardzo ciekawe. Ale gdybym miała wybrać, prawdopodobnie wybrałabym religię i tematyki (np.. mitologia japońska) z nią powiązane. Uważam, że podejście Japończyków do ich własnej kultury, wierzeń i tradycji jest niesłychane i nieporównywalne do podejścia Polaków. To, w jaki sposób około 70% mieszkańców dba i bardzo szanuje swoją kulturę jest czymś wspaniałym. Jednakże, w samej religii Shintou (głównego wierzenia w Japonii) bardzo darzę szacunkiem różnorodność i politeizm jaki w niej panuje.

Czy wiążesz w jakiś sposób swoją przyszłość z Japonią?

Nie jestem w stanie przewidzieć co będzie za x lat. Ale na tą chwilę planuję studiować filologię japońską, a także odwiedzić to państwo – przynajmniej jeden raz. Jednakże co do bliższych planów, planuję wraz z początkiem wakacji zacząć naukę japońskiego na nowo :)

Czy masz kontakt z rówieśnikami z Japonii?

Z przykrością muszę stwierdzić, iż nie posiadam kontaktu z żadnym mieszkańcem tego państwa. Ale mam nadzieję, że szybko się to zmieni.

Czy utrzymujesz kontakt z osobami o podobnych zainteresowaniach?

Obecnie ciężko znaleźć osobę, która posiada jakiekolwiek zainteresowania, tym bardziej kulturą japońską. Na szczęście jednak mam paru znajomych, którzy się tym interesują. Muszę przyznać, że jedną z takich osób (poznanych dzięki mediom społecznościowym) jest moja przyjaciółka z Katowic – Daria, z którą udało mi się nawet spotkać na żywo i nadal utrzymujemy kontakt :)

Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Zarys części moich planów na przyszłość już podawałam, ale poza tym planuję od września przyjąć pod swój dach gekona lamparciego :) Mam jeszcze wiele innych marzeń i planów, których nie byłabym tu w stanie w całości opisać, ale wierzę, że tak jak Japończycy – będę ambitnie dążyć do osiągnięcia celu :)

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Rafał Cichocki