Goście z Europy w SP 13, czyli ostatnia mobilność w ramach projektu Erasmus+ „SPOT and STOP Emotional School Dropout”

Utworzono dnia 25.05.2023

08. – 12.05, drugi tydzień maja. Data jak data... Pomyśli ktoś...Ale nie dla społeczności SP13 ... W tych dniach gościliśmy bowiem 36-osobową grupę osób - naszych partnerów projektowych z Turcji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Rumunii, z którymi od ponad dwóch lat realizujemy  projekt Erasmus+ ‘SPOT and Stop Emotional School Dropout’.  Na ten moment  czekaliśmy z wielką niecierpliwością, tu należy wspomnieć, iż było to ostatnie wspólne spotkanie, więc panowało ogromne poruszenie i  intensywne przygotowania. I tak w niedzielę, 7 maja 7-osobowa grupa młodzieży SP 13 wraz z opiekunami - koordynatorkami projektu: Anną Śledziowską i Jolantą Wiśniewską wyruszyła do Warszawy, by powitać projektowych partnerów  i brać udział w aktywnościach przewidzianych na ten dzień. Krótkie ice breakers skruszyło pierwsze lody, zaś gra miejska okazała się nie tylko okazją do poznania atrakcji naszej stolicy, ale również do komunikacji w języku angielskim i szeroko rozumianej  integracji, panorama Warszawy  z 30-go piętra Pałacu Kultury i Nauki wywołała zaś efekt WOW!

We wtorek nasi goście zawitali w mury naszej szkoły, która czekała kolorowa i pięknie przystrojona. Po uroczystym powitaniu, z udziałem wiceprezydenta Marcina Gołębiowskiego, przyszedł czas na zadania przygotowane przez grupę projektową, następnie po wspólnym obiedzie w szkole na wycieczkę do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Tu spotkaliśmy się ze Starostą Powiatu Starachowickiego panem Piotrem Ambroszczykiem, braliśmy udział w warsztatach ceramicznych, poznaliśmy proces wypalania żelaza w trakcie oprowadzenia po muzeum, a na zakończenie dnia delektowaliśmy się ciepłem ogniska i smakiem pieczonych kiełbasek.

Wycieczka do Krakowa na półmetku pobytu dostarczyła wielu wrażeń, zarówno kulturowych, smakowych, estetycznych oraz interpersonalnych. Na dodatek pogoda dopisała, więc Kraków zaprezentował się w całej swojej krasie: Smok Wawelski zionął ogniem, Zamek na Wawelu dostojnie odkrywał swoje tajemnice, zaś Muzeum Miejskie w pod płytą Rynku odkryło tajniki życia w średniowiecznym grodzie Kraka...

Przedostatni dzień pobytu zarezerwowany został nie tylko na atrakcje sportowe, a główną był popis naszych uczniów w koszykówkę 3x3 i pokaz karate,  ale również podsumowanie, czyli wręczenie certyfikatów z rąk kierownika Referatu Edukacji, Kultury i Sportu UM Mariusza Majewskiego, zasadzenie drzewka wdzięczności z zawieszanymi, a przygotowanymi wcześniej listkami wdzięczności...Mamy nadzieję, że dzięki temu także  inni uczniowie, a także społeczność lokalna będzie pamiętać o tym wydarzeniu, szczególnie gdy zaszumią drzewa... Drzewa towarzyszyły również w popołudniowej wyprawie na Święty Krzyż. Mieliśmy szczęście, gdyż przez cały czas pobytu naszych gości pogoda była cudna, tak więc z Gołoborza rozpościerała się panorama naszego regionu, niektórzy dojrzeli nawet naszą szkołę...;) Punktem kulminacyjnym czwartego dnia mobilności było również wspólne odśpiewanie hymnu naszego projektu we wszystkich językach naszych partnerów oraz w języku angielskim. Radość uczniów była ogromna, a nauczycieli rozpierała duma!

Nie tylko Świętokrzyski Park Narodowy, lecz także  piątkowa przedpołudniowa wizyta w UM i gry integracyjne z MRM, Wąchock i Lubianka dostarczyły wielu niesamowitych przeżyć. Klasztor przywitał nas co prawda chłodem, za to pierogi i gorąca herbata w przyklasztornej kawiarence zrobiły swoje i poczuliśmy ciepło na ciele i na duszy... Wisienką na torcie okazało się ostatnie spotkanie w gmachu naszej szkoły, pożegnalna kolacja i party w iście europejskim stylu. Przy dźwiękach muzyki z krajów naszych partnerów czas płynął niepostrzeżenie i przyszła pora na pożegnanie, niestety...Trudno się było rozstać, lecz nadzieja zostaje, iż nabyte doświadczenia i nawiązane przyjaźnie przetrwają... Wszyscy są zgodni: Erasmus+ uskrzydla...Nam również dodał skrzydeł...;)

Do zobaczenia kiedyś...gdzieś...! See you someday...somewhere...!

Utworzono dnia 25.05.2023, 08:36

Wszystkich: 198457