Dzień turecki

Utworzono dnia 09.11.2021

W ramach projektu Erasmus + SPOT and STOP Emotional School Dropout uczniowie poznawali bliżej Turcję. Tym razem najciekawsze informacje przygotowały klasy 7 pracując w grupach. Dowiedzieliśmy się więcej o kulturze, zabytkach, ale również ciekawostkach dotyczących tego odległego kraju. Uczniowie przygotowali plakaty, lapbooki ale również multimedialne prezentacje, które mogliśmy obejrzeć na szkolnych monitorach.

Turkish day

As a part of the Erasmus + SPOT and STOP Emotional School Dropout project, students got to know Turkey better. This time the most interesting information was prepared by students from grade 7 who worked in groups. We learned more about the culture, monuments, but also about some interesting facts about this distant country. Students prepared posters, lapbooks, but also multimedia presentations that we could watch on our school monitors.

Utworzono dnia 09.11.2021, 11:15