Teddy Bear Day

Utworzono dnia 16.12.2021

Dzień Pluszowego Misia

W naszej szkole jest miło! 25 listopada świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia uczniowie z chęcią przynieśli pluszaki, które są symbolem dobra, miłości i opiekuńczości. Z tej okazji na lekcjach języka angielskiego odbyły się seanse filmowe oczywiście z Misiem Paddingtonem w roli głównej i gry tematyczne z wykorzystaniem Kahoota, a uczniowie chętnie pozowali do zdjęć ze swoimi misiami.

Teddy Bear Day

It’s nice at our school! On November 25th,we celebrated the Teddy Bear Day. On this day the students (even the older ones) brought their favourite teddy bears which are symbols of good, love and caring. On this occasion, English lessons were unusual — students watched movies about the Paddington Bear and played theme games using the Kahoot. You can see below many photos from this day — children wanted to show their toy friends.

Utworzono dnia 16.12.2021, 09:18