Tydzień polski

Utworzono dnia 16.12.2021

W ramach Erasmus  Days świętowaliśmy również tydzień polski. Z tej okazji uczniowie klas 6 przygotowali okolicznościowe lapbooki i plakaty dotyczące Polski, natomiast uczniowie klas 7 multimedialne prezentacje o narodowych polskich tańcach w języku angielskim. Z kolei klasy przedszkolne chętnie pracowały nad obrazkami o symbolice narodowej. Wszyscy wyglądali wyjątkowo elegancko szczególnie w przeddzień Święta Niepodległości czyli 11. listopada.

The Polish week

Further Erasumus Days activities! On the occasion of the Polish week, the sixth grade students made awesome lapbooks and posters about Poland and the seventh grade students prepared multimedia presentations in English about Polish national dances. The youngest classes were working on paintings with some national symbols. All students of our school looked escpecially elegant on the eve of the Independence Day which is celebrated on November 11th in Poland.

Utworzono dnia 16.12.2021, 09:14