„BOLESŁAW CHROBRY, CZYLI JAK ZOSTAĆ KRÓLEM”

Utworzono dnia 20.03.2024

18  marca 2024 r. ponownie w naszej szkole gościł pan Michał Rychlicki prezentując „Żywą lekcję historii”. Uczniowie klas  IV-VI powrócili do czasów pierwszych Piastów. Niewątpliwie, Mieszko I zapewnił sobie stałe miejsce na kartach polskiej historii.

Niestety, nie jako król, a książę. Jednak to, czego nie osiągnął ojciec, dokończył syn, choć łatwo nie było.... Tym razem, można było się przekonać, że królewska korona sporo waży i aby móc udźwignąć jej ciężar, nie wystarczy tylko pochodzenie, ale determinacja, hart ducha i podejmowanie często bolesnych decyzji. Spotkanie z Bolesławem rozpoczęło się od jego najwcześniejszych lat w grodzie, poprzez przykrą wizytę u Cesarza w Magdeburgu, przyjmowanie biskupa Wojciecha oraz wielkiego Ottona III, podczas pamiętnego zjazdu w Gnieźnie. Ostatecznie zastanawiano się  czy zasłużył na królewską koronę i miano Wielkiego Polskiego Władcy.

Młodzież klas starszych zatopiła się w okropnościach II wojny światowej. Od ataku Niemców na Polskę i bohaterską  obronę Westerplatte. Poprzez tragedię wkroczenia Sowietów na nasze wschodnie ziemie i Zbrodnie Katyńską, gdzie wymordowano kilkanaście tysięcy oficerów Wojska Polskiego. Jak ciężko żyło się Polakom pod okupacją niemiecką i jak dużą ponieśliśmy ofiarę  w czasie powstania warszawskiego.

Utworzono dnia 20.03.2024, 10:37

Wszystkich: 198624