"Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary"

Utworzono dnia 24.11.2022

,,Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji”.

I tak właśnie było też w naszej szkole, gdzie 23.11.2022 r. pod kierunkiem p. Grażyny Chojnackiej odbyła się zabawa andrzejkowa w kl. IIIa. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a było ich naprawdę dużo. Nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami, wróżb z kubeczkami, symbolami, kolorowymi listkami itp. Wszystkie zawierały pozytywne rady, wskazówki, przepowiednie. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Znalazł się też czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zabawa była przednia, pełna radości i uśmiechu. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.

Utworzono dnia 24.11.2022, 08:52

Wszystkich: 198548