Wizyta w Ekospalarni

Utworzono dnia 15.10.2018

Dnia 9 października klasy 5 b i 5 c z wychowawcami i Panią Wicedyrektor, wzięły udział w wycieczce do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowskim Holdingu Komunalnym S.A. w Krakowie, organizowanej przez Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach.

Wizytę w Ekospalarni rozpoczęliśmy od spotkania z Panią przewodnik, która przedstawiła dzieciom krótki film w obrazowy sposób pokazujący m.in. ilość śmieci produkowaną przez człowieka w ciągu roku. Następnie wszyscy uczestnicy i opiekunowie zostali wyposażeni w kaski i kamizelki odblaskowe i rozpoczęło się zwiedzanie zakładu specjalnie przygotowaną ścieżką edukacyjną, która przybliżyła najważniejsze części procesu termicznego przekształcania odpadów, czyli:

- przywóz i rozładunek odpadów do bunkra,

- termiczne przekształcenie odpadów komunalnych,

- oczyszczanie spalin,

- wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej,

- zagospodarowanie odpadów poprocesowych.

Wizyta w zakładzie miała na celu uświadomienie zwiedzającym roli prawidłowego funkcjonowania systemu gospodarki odpadami  w mieście. Oprócz wnętrza Ekospalarni widzieliśmy także tereny wokół niej. Zaskoczyła nas obecność uli. Okazało się, że na terenie zakładu od dłuższego czasu znajdują się siedliska pszczół. Na koniec każdy otrzymał ekologiczną pamiątkę – ziarenka w doniczce, z których można wyhodować kwiat.

Wycieczkę do Krakowa zakończył spacer po rynku i obowiązkowy zakup pamiątek. Był to dla nas bardzo ciekawy, pouczający dzień i wyjątkowa lekcja ekologii. Serdecznie dziękujemy organizatorowi, dzięki któremu mogliśmy tego doświadczyć.

Film edukacyjny (uczestnikami są dzieci z innej szkoły podstawowej) z wyjazdów do Promnika i Krakowa przygotowany przez ZEC Starachowice znajduje się tu: https://youtu.be/hNpO4taQ4Ks

Utworzono dnia 15.10.2018, 08:18

Wszystkich: 198609